Różaniec

Fundament

Pamiętam gdy na pierwszym roku studiów zapisałem się do NZSu komuna jeszcze mocno się trzymała. Organizowaliśmy strajki w obronie aresztowanych kolegów. Na jednym z zebrań ktoś napisał kredą na tablicy wielkimi literami: WE SHALL OVERCOME.
Dziś zastanawiam się dlaczego te słowa były napisane po angielsku. Może jakoś podświadomie kojarzyliśmy ducha wolności z Ameryką.

Poznaję Amerykanów z bliska już piąty miesiąc. Mają nadal we krwi przekraczanie „frontiers”, ale przede wszystkim Ameryka to kraj szacunku dla prawa. Rozumieją to tutaj wszyscy.

Kilka dni temu nocując w motelu oglądałem program EWTN , katolicką telewizję w USA. Dziennikarz prowadził rozmowę z kobietą, która była przedstawicielem służb federalnych zajmujących się dochodzeniem w sprawie przestępstw w Kościele w USA ujawnionych m.in. w liście abpa Vigano. Mówiła o ponad 50 agentach FBI rozesłanych po amerykańskich diecezjach celem zbierania dokumentacji o nadużyciach i ukrywaniu przestępców. Ma powstać szczegółowy raport w tej sprawie. Dziennikarz zapytał czy ten raport zostanie bezpośrednio przekazany papieżowi czy też trafi do przedstawicieli Kościoła w USA, którzy dalej się nim zajmą. W odpowiedzi usłyszał:
– To zależy od tego czy biskupi okażą się wolni od zarzutów.

Komentator EWTN mówi że Kościół z takim kryzysem zderza się po raz pierwszy od czasów Lutra a więc od 500 lat. Na pewno jesteśmy w przeddzień wielkich zmian.

Ksiądz z Nowego Jorku , autor niedawno wydanej książki „Calm in Chaos” daje radę na czasy kryzysu:
– Gdy chwieją się kolumny gmachów, ludzie szukają fundamentów. To jest dobra wiadomość”.

FB_IMG_1537608930935