bazylika

Jezus w otoczeniu kwiatów – Bazylika św. Pankracego

Bazylika św. Pankracego zbudowana na grobach męczenników pierwszych wieków chrześcijaństwa – Zofii i jej córek, Feliksa i innych. To tutaj pod opieką zakonnic i zakonników, polskich Karmelitów Bosych, znalazł tymczasowe schronienie Obraz Jezusa Miłosiernego po trzymiesięcznej wędrówce z Polski do Rzymu.

Obraz czeka teraz na decyzję papieża Franciszka co do dalszych jego losów. Oblicze Miłosiernego w otoczeniu kwiatów jest codziennie adorowane przez lokalną wspólnotę, koronka do Bożego Miłosierdzia rozbrzmiewa codziennie o 15.00.

Świątynia Pankracego jest w Rzymie od wczesnych wieków cutrscijanstwa centralnym miejscem obchodów Białej Niedzieli – pierwszej niedzieli po Wielkiej Nocy. Papieże odprawiają tu uroczystą mszę połączoną ze składaniem białych szat chrzcielnych na grobie Pankracego – męczennika czystości – przez nowoochrzczonych (stąd „biała niedziela”). Po kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej Kościół nazwał ten dzień Niedzielą Bożego Miłosierdzia – zgodnie ze słowami Jezusa podyktowanymi świętej z polskiego Głogowca.

Przełożony karmelitów, który gościnnie przyjął pielgrzymujący Obraz, opiekuje się świątynią św. Pankracego i jest uczestnikiem spotkań muzułmanów w syryjskim Najaf. Prowadził wykłady dla studentów koranicznych, uczestniczy w dialogu z islamem.

Świątynia jest znana z dialogu z rzymskim żydami, także z tego, że to właśnie tutaj uczyli się języka arabskiego misjonarze wyruszający średniowieczu z Rzymu do Persji.

obraz-czeka

Obraz trafił w dobre ręce. Co będzie z nim dalej zdecyduje papież.

Jutro święto Matki Bożej z Góry Karmel i uroczysta msza odpustowa. Pielgrzymi zostali poproszeni o niesienie w procesji figury Matki Bożej z Góry Karmel.

To wyróżnienie i radość.

Jezu ufam Tobie!