spotkanie

Spotkania w polskich kościołach – przygotowania do drogi

Ks. Rafał, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Los Angeles przeczytał o pielgrzymce aCross America w artykule KAI. Odebraliśmy od niego maila jadąc pociągiem do San Jose. Napisał że będzie czekał na nas za pół godziny na naszej trasie na stacji kolejowej w Los Angeles.

Krótko potem jechaliśmy juz z nim w samochodzie oklejonym logo polskiego Sanktuarium św. Jana Pawła II…IMG_20180504_125737473

Ks. Rafał pokazuje nam katedrę w LA i rozległe cmentarze, gdzie na sąsiadujących nagrobkach są krzyże, pentagramy i masońskie symbole.

IMG_20180504_130829748
Jest tutaj pięknie położony budynek przypominający wiktoriański pałac, który wzniesiono w jednym celu: żeby pomieścić niezwykłe dzieło polskiego malarza, ucznia Matejki – Jana Styki. W korytarzach figury aniołów i wielka reprodukcja Matki Bożej z Guadelupe.

Ks. Rafal opowiada niesamowitą historię unikalnego dzieła – zupełnie nieznanego w Polsce. Obraz „Crucifixion” (Ukrzyżowanie) ma wielkość boiska piłkarskiego. Dzieło pokazywane jest w ramach imponującej prezentacji swiatło-dzwięk. Narrator mówi o historii Polski, Kościuszce, Panoramie Rackawickiej, Padereskim, Styce i pewnym amerykańskim filantropie który ratuje obraz, buduje mu muzeum i zapewnia ocalenie tego obrazu i historii dla przyszłych pokoleń.

Ekspozycja obrazu potrzebowała pomieszczenia wielkości hali operowej. Golgota. Chwila przed ukrzyżowaniem Jezusa. Poraża rozmach i ilość detali w scenie, która zmieni historię ludzkości. Maria Magdalena, setnik, Maryja, przestraszony Szymon z Cyreny. W oddali Jerozolima. Właśnie w tym miejscu, w sercu Kaliforni – taki obraz polskiego twórcy. Księga Guinessa odnotowuje że to największy obraz namalowany na płótnie. Ameryka… tutaj wszystko jest naj…

Głęboko poruszeni i napełnieni nadzieją wychodzimy wprost na kalifornijskie słonce. Przed nami inny przypominający kościół budynek – to mauzoleum z grobem Michaela Jacksona. Jest otwierane jedynie przez specjalne karty… Widać fanów, sobowtóry i chcących „spotkać się” z królem popu.
Dwa światy obok siebie. I granica…

Dowiadujemy się że Los Angeles było na początku franciszkańską misją tworzoną wokół kosciółka Matki Bożej Królowej Aniołów – stąd nazwa Los Angeles (miasto aniołów).
Ktos powiedział że dzis Kalifornia to samo „egocentrum” świata. Fabryka Snów – Hollywood, Krzemowa Dolina z siedzibami globalnych koncernów technologicznych…Tutaj biegnie linia frontu walki o prawdziwą wolność i prawdziwe szczęście. Skupiamy się jednak na tym co jest nasza drogą – nie mamy sądzić czy analizować tylko błogosławić i isc. Wiadomo już że mierzymy się z molochem. Ale nie jesteśmy tu sami. Nasz plan pokonania kontynentu pieszo budzi zdumienie w kraju gdzie 300 m do sklepu pokonuje się samochodem. Przed nami pustynie, góry i niekończące się równiny. Potrzeba roztropności ale nie wybiegamy w przyszłość. skupiamy się na tym co tu i teraz. Tyle naszego ile teraz mamy pod stopą.

IMG_20180505_084026159o
Polskość to wielka siła. Widać to stąd wyraźnie. Wierność tradycji, wartościom i raz podjętej drodze… ale także otwartość, łagodność i ufność… Wierność drodze nawet wtedy gdyby ta miała zniknąć na mapie…. Ślady Pedrewskiego, Styki, Poli Negri.. kardynała Wojtyły… Relikwie św. Faustyny, św. Jana Pawła II, bł. Ks.Jerzego Popiełuszki.

IMG_20180504_204919011
Nabożeństwo majowe w polskim kościele … Dzisiaj pierwszy piątek miesiąca. czujemy się chyba podobnie jak Polacy dziewięć stref czasowych stąd, którzy w maju gromadzą się w kościołach, przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach żeby śpiewać Maryi …
Siedzimy w kościelnej ławce w małym kościółku gdzie klęczał Jan Paweł II. Trwa adoracja Pana Jezusa. Za chwilę msza i nasze świadectwa. Opowiemy o pielgrzymce i zaprosimy do współpielgrzymowania.

 

IMG_20180504_140552298

Cieszy widok rodzin z dziecmi, są młodzi ministranci. Polacy okazują chojną pomoc i wiele wsparcia…

Ksiądz Rafał obdarowuje nas na drogę i kupuje bilety na pociąg do San Jose.

Goszczący tutaj kilka lat temu z rekolejcjami dla Polonii ks. arcybiskup Andrzej Dzięga nazwał to miejsce „Kalifornijską Częstochową”.

Nie chce się opuszczać gościnnych progów polskiej parafii ale droga wzywa. Żegnamy się ze wspaniałym księdzem i obiecujemy sobie nawzajem modlitwę …

IMG_20180505_084657574_HDR

Czeka nas trudna droga przez kontynent wielkich kontrastów ale nie idziemy sami… dumni z tego że jesteśmy Polakami…
Jezu ufam…

IMG_20180504_141347138