20160928_072348

„Pielgrzym” nagrodzony na festiwalu filmowym CGIFF w Kaliforni

Film dokumentalny „Pielgrzym” (The Pilgrim) Pawła Jóźwiaka-Rodana zdobył nagrodę za Najlepszy Międzynarodowy Film Dokumentalny na festiwalu Columbia Gorge International Film Festival w Big Bear w Kaliforni.

Film opowiada historię czterech mężczyzn z kryminalną przeszłością, którzy mierząc się ze swoimi historiami życia wyruszają w pieszą pielgrzymkę z Polski do Moskwy i z powrotem.

„Pielgrzym” to kino drogi, zapis kilku tysięcy kilometrów wewnętrznych poszukiwań. Odpowiedzi na najważniejsze pytania przychodzą do bohaterów filmu w zaskakujących momentach.
W filmie wykorzystano materiał video z „duchowego dziennika”, jaki sami pielgrzymi nagrywali podczas pielgrzymki małą kamerą.

Film powstawał trzy lata pod producenckim patronatem Opus Film (wydawca „Idy”), ale glównie siłami samego reżysera, przyjaciół i kręgu osób związanych z pielgrzymujacą wspólnotą „Idzie Człowiek”. Wydanie filmu na DVD było możliwe dzięki społecznościowej akcji w internecie i zbiórce na portalu „Polak potrafi”.

Film pokazuje „od środka” motywacje i relacje między mężczyznami, którzy z drewnianym „tau” na szyi wyruszają każdego roku w drogę żeby „dzielić się tym, co sami dostali za darmo – Miłosierdziem, które szuka grzesznika”.

W jednej z recenzji filmu pojawiło się zdanie:
„Pielgrzym” nie jest pobożną opowiastką o pielgrzymowaniu. To opowieść o drodze życia, która trwa dopóki pielgrzymujemy”.