razem3

„Prosto z mostu” o pielgrzymce do Berlina

Z wydawanym w Szczecinie mięsięcznikiem „Prosto z mostu” współpracujemy od dwóch lat. Pismo zamieszcza artykuły i świadectwa z naszych pielgrzymek. Dystrybuowane jest w parafiach katolickich, grekokatolicich, prawosławnej, polskokatolickiej i protestanckich na terenie zachodniej Polski. Hasło pisma jest bliskie pielgrzymom: „Młodzi, ekumenizm, Bóg”.
W najbliższym numerze „Prosto z mostu” ukaże się artykuł o naszej tegorocznej pielgrzymce z trzech stron świata do Berlina. Poniżej fragment tekstu:

„Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia – bo tak o sobie mówią – noszą na piersi drewniany krzyż Tau z wyrytymi na nim trzema symbolami wielkich religii – rybą, menorą i surą z Koranu, która głosi, że jest jeden Bóg. Ich życiorysy to trudne historie wychodzenia z uzależnień, uzdrowienia z chorób, nawrócenia w zakładach karnych, powroty do Boga w dorosłym zyciu.

Modląc się nogami jesteśmy świadkami Miłosierdzia, które wyciągnęło nas kiedyś z ciemności. Kroki kierujemy do miejsc, które potrzebują modlitwy i Bożego Miłosierdzia. Przekraczając granice kolejnych krajów doświadczamy, że Miłosierdzie nie ma granic politycznych ani światopoglądowych i udziela sie każdemu, kto chce otworzyć swoje serce, uznać swoją słabość i niewystarczalność. Przez te 5 lat odkąd wyruszyliśmy w drogę, pokonaliśmy razem ponad 45 tysięcy km na czterech kontynentach. Pielgrzymowaliśmy z Polski do Moskwy, szliśmy do Kibeho w Rwandzie, przez miesiąc wędrowaliśmy z Havany do El Cobre na Kubie, przeszliśmy Gruzję i większość krajów Europy. Pomagają nam osoby różnych wyznań i osoby bezreligijne. Wiemy, że uratował nas Chrystus, to On nas podnosi i pokazuje kierunek, ale to, w jaki sposób Jego miłość dotyka ludzi będących daleko od Kościoła – jest dla nas wielką tajemnicą. Św. Jan Paweł II opisał w czterech punktach ponadreligijny ideał cywilizacji miłości, który przyjęliśmy jako swoją misję i niesiemy w pielgrzymkach:

– Człowiek przed rzeczą

– Etyka przed techniką

– “Być” przed “mieć”

– Miłosierdzie przed sprawiedliwością

W tym roku, 13 maja, znowu wyruszymy żeby modlić sie nogami. Pójdziemy z Kazania, Damaszku i Fatimy. Naszym celem jest Berlin, który chcemy osiągnąć 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Matki Bożej. Intencją tegorocznej drogi jest przebłaganie za grzechy świata.

W całej pielgrzymce będzie uczestniczyć na różnych odcinkach 12 pielgrzymów. Pielgrzymka ma specjalne błogosławieństwo księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, który obiecał osobistą modlitwę w intencji pielgrzymki. Do pielgrzymowania zapraszamy także kapłanów. Franciszkanin o. Grzegorz Piórkowski wyruszy z grupą pielgrzymów z Kazania, inny franciszkanin pójdzie na oidcinku z Debreczyna na Słowacji do Krakowa. Dwóch księży planuje przejść z nami odcinek z Hiszpanii do Paryża.”

Prosto z M