FB_IMG_1538246062056

Święto Trzech Archaniołów

Dziś, w święto Trzech Archaniołów, mija dokładnie 8 lat od powstania idei Idzie Człowiek.

Wspólnota Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia miała swój początek w dniu 29 września 2010 roku, gdy do domu Leszka Podoleckiego w Świnoujściu zapukał pielgrzym trzymając w rękach ikonę archanioła Gabriela. Leszek na ten widok powiedział:
– Archanioł Gabriel! Ten, który zwiastuje. Ciekawe z czym do nas przychodzi.

Kilka godzin później powstał w zarysie plan potrójnej pieszej pielgrzymki, w którą samotnie mieli pójść ludzie, którzy jeszcze się nie znali, ale których połączyło doświadczenie Bożego Miłosierdzia i pragnienie dzìękowania za nie przez piesze pielgrzymowanie.

Była to pierwsza pielgrzymka pod znakiem Idzie Człowiek.
Trzy samotne szlaki utworzyły na mapie Europy znak Tau, którego centrum był Asyż, do którego mieli dojść po czterech miesiącach samotnego pielgrzymowania: Wojtek z Fatimy, Dominik z Moskwy, a Roman z Jerozolimy.

Tak narodziła się wspólnota Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia, która zaczęła przyciągać kolejne osoby pragnące przez piesze pielgrzymowanie dawać świadectwo Miłosierdzia, które podnosi grzesznika z ciemności i daje mu nowe życie.

Po ośmiu latach pielgrzymowania wspólnota liczy 22 osoby i ma za sobą 12 dużych i blisko 100 mniejszych pielgrzymek zrealizowanych na 4 kontynentach, w których przykładem własnej przemiany głosimy ideał cywilizacji miłości św. Jana Pawła II wyrażony w czterech prymatach, które niesiemy w pielgrzymkach wygrawerowane na specjalnych tablicach pokoju:
– osoba przed rzeczą
– być przed posiadać
– etyka przed techniką
– miłosierdzie przed sprawiedliwością

Naszym duchowym ojcem jest Leszek Podolecki, kapelanem o. Grzegorz Piórkowski OFM Conv. a prowadzącym biskupem ks. abp Andrzej Dzięga

Rok temu, na naszą 7. rocznicę, powstał obszerny dokument opisujący wspólnotę Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia. Na 54 stronach opisano historię, duchowość, misję, symbolikę krzyża pielgrzymów, relacje z odbytych pielgrzymek i zebrano wszystkie artykuły z prasy, radia i telewizji na nasz temat. Dokument został wręczony przez pielgrzymów ks. biskupowi Andrzejowi Dziędze z prośbą o błogosławieństwo na pielgrzymkę „Krzyż Ameryki”, która odbywa się w tym roku i kreśli znak krzyża na kontynencie Ameryki Północnej. Jest to trzynasta pielgrzymka Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia.

II czytanie z Godziny Czytań na Święto świętych archaniołów: Gabriela, Michała i Rafała – homilia św. Grzegorza Wielkiego, papieża, do Ewangelii(Homilia 34, 8-9) -fragment:

„Imię anioł oznacza zadanie, nie zaś naturę
Należy wiedzieć, że imię anioł nie oznacza natury, lecz zadanie. Duchy święte w niebie są wprawdzie zawsze duchami, ale nie zawsze można nazywać je aniołami, lecz tylko wówczas, kiedy przybywają, by coś oznajmić. Duchy, które zwiastują sprawy mniejszej wagi, nazywają się aniołami, te zaś, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe – archaniołami.
Stąd właśnie do Dziewicy Maryi nie został posłany jakikolwiek anioł, ale archanioł Gabriel. Dla wypełnienia tego zadania słusznie wysłany został anioł najważniejszy, aby oznajmić wydarzenie spośród wszystkich najdonioślejsze.”

FB_IMG_1538246049123FB_IMG_1538246056691FB_IMG_1538246044086FB_IMG_1538246041032