droga2

W małych miejscowościach

Petanque to dla Francuzów narodowe szaleństwo zdaje się. Widziałem ich w to grających i na południu, w Alpach, i dzisiaj, w Herry, też. A to już kawałek od centrum w stronę północy. Rzucanie metalowymi kulami ma sens i jest pasjonujące. Fajne.

Na samym początku miasteczka skręciłem ku kompleksowi sportowemu. Panowie oddawali się namiętnie rozgrywce! Mało ich interesował w tym momencie jakiś obcy. Ledwie ogarneli mnie wzrokiem. Dopiero gdy zapytałem co to za gra, ociupinę zwróciłem uwagę. Z mojej strony był to bardziej przemyślany zabieg, niż ciekawość. Budowałem koniunkturę. Zamierzałem później zapytać, czy mogę rozbić namiot, gdzieś tu, na tej ładnie przystrzyżonej trawce. Dobry wstęp był wskazany. Tym bardziej, że bardziej upatrzyłem sobie zadaszenie przy budyneczku. Chmur, oj, dużo dziś na niebie. Już w drodze nieźle mnie straszyły. Jak mogę, to unikam mokrego namiotu i tych karkołomnych ceregieli przy jego zwijaniu z rana na mokrej trawie. Wolę beton do spania, ale pod dachem.

Efekt końcowy był jeszcze lepszy! Dwie panie sprzątały mini bar. Przechodząc, zerknąłem do drewnianej budki stojącej obok. Taka budka narzędziowa rzekłbym. Nie była zamknięta, a w środku było sporo miejsca. Ryzyk-fizyk. Co miałem do stracenia? Zapytałem, przy pomocy dwóch słów i kilku gestów. Powiedzieć po francusku potrafię, że jestem pielgrzymem i Polakiem. Że o nocowanie w tej budce mi chodzi panie zrozumiały bez problemów z gestów. Problemów nie było też z aprobatą. Zawołany jeden z graczy wzruszył ramionami na znak, że nie ma nic przeciw i otworzył drzwiczki. A dla dopełnienia inny pan zafundował mi dużą flaszkę koli! Pięknie, prawda?

W małych miejscowościach ludzie są bardziej otwarci, kontaktowi. Wczoraj, w Nevers, świecki kustosz katedry nie tylko, że nie skontaktował mnie z kimś z parafii, ale nawet pieczątki nie wbił mi do paszportu. Oczywiście mam do tego dystans, bo nie wiem na ile mógł lub nie i ile było w tym jego chęci czy jej braku. Podtrzymuję jednak tezę, że w małych miejscowościach ludzie są bardziej otwarci.