Co to jest Ikigai i jak je osiągnąć?

W życiu zdarzają się momenty, w których zatrzymujemy się, by zastanowić się, dokąd zmierzamy i jaki jest nasz cel. To ważne, bo posiadanie celu nadaje sens życiu. A życie z sensem to pełniejsza i szczęśliwsza egzystencja, a być może także dłuższa.

Co to jest Ikigai?

Istnieją słowa zapisane w innych językach, które nie mają jednoznacznego tłumaczenia w języku polskim. Tak jest w przypadku ikigai. Dosłownym znaczeniem ikigai byłoby więc „życie warte życia”, choć często tłumaczy się je jako „cel życia”, czyli misję, która nadaje sens twojej egzystencji.

Mówiąc prościej, ikigai to powód, dla którego wstajesz z łóżka, i nie mamy tu na myśli sytuacji, kiedy budzik się odzywa i musisz iść do szkoły, na uczelnię czy do pracy. Jest jak wewnętrzny silnik, iluzja, która napędza Cię do rozpoczęcia dnia.

Jakie są kroki, aby osiągnąć ten cel w życiu i mieć szczęśliwą egzystencję?

Żyj chwilą

Teraźniejszość to wszystko, co mamy. Przeszłość minęła i nie wróci, a przyszłość jest niepewna. Dlatego „dziś”, czyli teraz, jest tym, czym naprawdę musimy się cieszyć. Jednak od momentu, kiedy się budzimy, aż do momentu, kiedy kładziemy się spać, ciągle rozmyślamy, prowadzimy wewnętrzny dialog, który często nie przynosi nam nic dobrego. Co by było, gdybyśmy mogli odepchnąć od siebie te negatywne myśli i utrzymać naszą pełną uwagę na teraz? Zacznij medytować, to może pomóc.

Bądź wdzięczny

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co masz wokół siebie? Możliwe, że Twoje życie nie jest takie, jakiego się spodziewałeś. Być może przechodzisz przez zły czas, być może straciłeś kogoś wyjątkowego. Ale na pewno masz inne rzeczy, z których możesz się cieszyć, za które możesz być wdzięczny. Powietrze, którym oddychasz, natura, która pozwala ci się odłączyć, morze, w którym możesz pływać, ludzie, którzy cię otaczają i kochają… Bądź wdzięczny. Kultywuj wdzięczność, a będziesz szczęśliwszy.

Ruszaj się, dbaj o swoje ciało

Gdy woda się nie rusza i stoi w miejscu, to brzydko pachnie. Ale pięknie jest widzieć, jak płynie woda rzeki lub jak poruszają się fale morza. To samo dotyczy twojego ciała. Ważne jest, aby utrzymać je w aktywności, dla lepszego krążenia, spalania tłuszczu, uwalniania toksyn i wytwarzania endorfin.  W http://naspacer.pl poznasz ciekawe aktywności, które pomogą Ci zadbać o ciało.

Nie przechodź na emeryturę, bądź aktywny

Musimy zawsze starać się iść dalej, kontynuować robienie rzeczy, w których jesteśmy dobrzy, które sprawiają nam przyjemność. Dzięki nim dodajemy wartość i przyczyniamy się do wzbogacania i upiększania świata. W miarę możliwości musimy więc kontynuować pracę, nawet jeśli nadszedł czas, by przejść na emeryturę.

Otaczaj się dobrymi przyjaciółmi

Jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy otaczać się ludźmi, którzy nam towarzyszą, z którymi możemy porozmawiać, miło spędzić czas, którzy nas wspierają. Solidne przyjaźnie, z którymi możemy dzielić się radościami, smutkami, dobrymi nowinami… izolacja nie pozwala nam odnaleźć ikigai.