Sanktuaria na Żywiecczyźnie

Są w Polsce sanktuaria znane na całym świecie, jak choćby tylko częstochowska Jasna Góra. Są ośrodki kultu, które zna każdy Polak, jak chociażby tylko Licheń, Kalwaria Zebrzydowska czy Wambierzyce. Do tych miejsc kierują się każdego roku tysiące pielgrzymów. To miejsca znane, powszechnie znane. Miejsca, w których każdy wierny chciałby się znaleźć przynajmniej raz w życiu.
Są jeszcze inne sanktuaria w Polsce. Nie są one tak znane, nie przyciągają pielgrzymów z całej Polski… Służą przede wszystkim mieszkańcom danego regionu i dla nich są najważniejszymi ośrodkami kultu. Takie lokalne sanktuaria spotkać można między innymi na Żywiecczyźnie.
Najsłynniejszym sanktuarium w okolicach Żywca – to sanktuarium w Rychwałdzie. Od wielu lat przed tutejszym obrazem Matki Boskiej Rychwałdzkiej górale modlą się o łaskę dla siebie i swych rodzin. Opiekę nad tutejszym sanktuarium sprawują franciszkanie, którzy mają tu swój klasztor. Znani są również w okolicy z ziołolecznictwa. Po zioła produkowane przez zakonników w Rychwałdzie ustawiają się w kolejce całe pielgrzymki. Niezmienny rytuał wygląda tu tak: zwiedzanie kościoła, modlitwa, zakup ziółek… Ma jednak Rychwałd swój klimat, co być może jest zasługą malowniczego krajobrazu otaczającego sanktuarium.
Drugie, równie ważne sanktuarium w tym rejonie, to ślemieńska Jasna Górka… ot, taki góralski odpowiednik Jasnej Góry. Ze Ślemienia na Jasną Górę raz w roku wyrusza uroczysta pielgrzymka, w czasie której górale silnie akcentują swe oddanie Matce Boskiej. Warto tu zaznaczyć, że Jasna Górka ma bogate tradycje pielgrzymkowe. Pierwsi wierni, przybywający tutaj by oddać pokłon Matce Boskiej, pojawili się tutaj ponad sześćset lat temu. Tradycja pielgrzymowania do miejsca, w którym miała objawić się Matka Boża, trwają do dziś.
Nie są to oczywiście jedyne sanktuaria w okolicach Żywca. Górale – jak na górali przystało – o Kościół i swą wiarę dbają. Ich potrzeby nie są zbyt wielkie – skromny kościółek stojący w malowniczym otoczeniu, kaplica polowa czy też Droga Krzyżowa wzniesiona na zboczu góry…. Tu, w Beskidach, pielgrzymowanie ma swój wyjątkowy charakter…