Skarby Japonii. Świątynie w górach Kii

Wiekowe świątynie stanowią do dziś ważny element w japońskim pejzażu. Wiele z nich jest ważnymi atrakcjami turystycznymi, które jednocześnie w dalszym ciągu spełniają swe religijne zadania. Japonia to kraj niezwykły, a różnorodność tutejszych świątyń oraz ich bogactwo mogą zaskoczyć niejednego turystę. Wyjątkowo ciekawą kolekcję tego typu zabytków będą mogli zobaczyć ci, którzy w czasie wycieczki po wyspie Honsiu zdecydują się na wizytę w górach Kii. To tu ukrywają się wspaniałe perełki japońskiej architektury sakralnej, czyli wyjątkowe świątynie oraz towarzyszące im trasy pielgrzymkowe. Te obiekty sakralne, ze względu na swą ogromną wartość, zostały wpisane na listę UNESCO. Są wyjątkowo atrakcyjnym celem dla tych, dla których Japonia to przede wszystkim wspaniała kultura i architektura. Dlaczego warto skorzystać z możliwości ich zwiedzenia? Jakie atrakcje czekają na tych, którzy zdecydują się zajrzeć tu w czasie swej wycieczki po Kraju Kwitnącej Wiśni?
Góry Kii, uznawane przez Japończyków za góry święte, przyciągają pielgrzymów oraz turystów są potęgą i malowniczością. Piękne lasy zajmują tu ważne miejsce, jednak atrakcją najważniejszą są zabytkowe świątynie. Wznoszone od IX do XVI stulecia, zachwycają przede wszystkim swą różnorodnością. Góry Kii stają się dzięki temu ważnym miejscem pielgrzymkowym zarówno dla wyznawców buddyzmu, jak i dla tych, którzy preferują sintoizm. Świątyń jest tu 12. Każda z nich może się pochwalić ciekawą historią, długą listą znanych pielgrzymów oraz ciekawą kolekcją wierszy. Ich pisanie należało bowiem do ważniejszych atrakcji pielgrzymkowych. Co ciekawe, niektóre ze świątyń w górach Kii mogą się pochwalić wierszami, których autorami są japońscy cesarze.
Gdzie koniecznie powinni się wybrać ci turyści, którzy w czasie wycieczki po tej części Japonii chcą ujrzeć najpiękniejsze z górskich świątyń? Góra Koya może się pochwalić największym terenem świątynnym, tu również ma swą siedzibę największa sekta ezoteryków buddyjskich. Wiele atrakcji czeka też na szczycie świętej góry Omine. Warto jednak pamiętać, że znajdujące się tam sanktuarium przeznaczone jest tylko dla mężczyzn. Pary, które nie mogą się doczekać potomstwa, mogą się z kolei udać na pielgrzymkę do Sanktuarium Yoshino-Mikumari. To jedno z ważniejszych miejsc na pielgrzymkowej mapie Japonii oraz miejsce, do którego bardzo chętnie zaglądają też turyści.