Większość z nas zna tylko kilka ogólnych aspektów życia św. Franciszka z Asyżu, włoskiego zakonnika, którego natychmiast kojarzymy z założonym przez niego zakonem franciszkańskim, któremu dał swoje imię, ruchem odnowy chrześcijańskiej, który jest wciąż żywy. Ponieważ jednak inne fakty dotyczące jego istnienia wciąż nam umykają, dziś przyglądamy się biografii i ciekawostkom o św. Franciszku z Asyżu.
Przede wszystkim musimy umiejscowić się w czasie i przestrzeni i powiedzieć, że święty Franciszek urodził się w Giovanni di Pietro Bernardone; Asyż, na terenie obecnych Włoch, w roku 1182, i że nie żył długo, bo zmarł ledwie 44 lata później, w roku 1226.
Biografia i ciekawostki dotyczące świętego Franciszka z Asyżu
Inspiracją dla życia św. Franciszka z Asyżu był werset z Ewangelii Mateusza 10,9, który odzwierciedla to, co Jezus powiedział swoim uczniom: „Nie noście u pasa złota, srebra ani monet”.
Zrzekł się dużego spadku po rodzicach i poświęcił się opiece nad ubogimi, chorymi i potrzebującymi. Oddał się całkowicie Bogu, a dni spędzał na poście i modlitwie.
Jednym z najciekawszych faktów dotyczących włoskiego świętego jest to, że jego grób zaginął na wiele wieków. Choć ciało św. Franciszka zostało przeniesione do jego bazyliki w 1230 roku, franciszkanie postanowili je ukryć, by chronić je przed Saracenami. Z biegiem lat zapomniano o lokalizacji jego ciała, a odkryto ją ponownie dopiero na początku XIX wieku. Innym znanym polskim franciszkanem jest Święty Maksymilian Maria Kolbe. Biografia w linku.
Człowiek kluczowy dla chrześcijaństwa
Jest on postacią nieodzowną dla chrześcijaństwa drugiego tysiąclecia, ponieważ jego pojawienie się nastąpiło w czasie, gdy wszystko, co dotyczyło Boga i Chrystusa, było przedmiotem dyskusji, a on zdołał zjednać sobie tysiące wiernych swoją pokorą i miłością do innych. To właśnie klasy ludowe poczuły się utożsamione z tą postacią i powierzyły jej życie i dzieło Wierze.
Jednak pomimo tego, że jest jedną z najsłynniejszych postaci średniowiecza, istnieją różnego rodzaju nieznane fakty na jego temat.
Syn bogatych kupców
Asyż, jak się go czasem nazywa, nie pochodził z ubogiej rodziny – wręcz przeciwnie, gdyż był synem kupca Pietro di Bernardone, popularnego ze względu na swoją zamożność wśród miejscowej społeczności. Św. Franciszek w pierwszych latach życia pomagał nawet w rodzinnych sklepach.
Od luksusu do ubóstwa
Wszystko zmieniło się, gdy młody jeszcze Francis miał zatarg, za który dostał kilka dni w niewoli, z dala od ekscentrycznego życia w luksusie. To właśnie wtedy uświadomił sobie, że jest niezadowolony ze swojego sposobu życia i rozwinął duchową dojrzałość, która miała go charakteryzować.
Święty miał kilka wizji w ciągu swojej kariery, ale pierwsza miała miejsce wiosną 1206 r. w świątyni San Damiano. Całkowicie opuszczony, podczas gdy kontemplował romański wizerunek Jezusa Chrystusa, głos przekazał mu precyzyjne instrukcje, prosząc o zajęcie się miejscem dla wiernych: „Idź, Franciszku, napraw mój kościół. Widzisz, jest w ruinie.” Dlatego między innymi jego nawrócenie i dziedzictwo dla chrześcijan upamiętnia się 4 października
Warto przeczytać
Jak się przygotować na ceremonię pogrzebową?
Poznaj historię Adama i Ewy
Czym jest Kościół anglikański?