Czym jest Kościół anglikański?

Na świecie istnieją dziesiątki religii, z których wiele jest odgałęzieniem znacznie większych religii lub istnieją tylko w kilku państwach ze względu na ich istnienie związane z określonym narodem. Aby opowiedzieć o jednej z religii zrodzonych z reform, które na zawsze zmieniły religię katolicką, w tym artykule opowiemy czym jest Kościół Anglikański.

Czym jest Kościół anglikański?

Kościół anglikański lub anglikanizm to doktryna religijna wywodząca się z protestantyzmu, która kieruje się własnymi ideałami dotyczącymi chrześcijaństwa, będąc czymś pomiędzy religią katolicką a protestancką.

Dziś anglikanami nazywamy wszystkie te Kościoły, które należą do Wspólnoty Anglikańskiej, czyli szeregu 40 prowincji pozostających w komunii z arcybiskupem Canterbury, który jest uważany za duchowego przywódcę dzisiejszego anglikanizmu.

Większość wyznawców anglikanizmu mieszka w Anglii lub w krajach anglojęzycznych, gdyż religia ta od początku swego istnienia jest ściśle związana z Anglikami, będąc sama w sobie reformacją chrześcijaństwa w ramach angielskich ideałów religijnych. Więcej o angielskiej kulturze dowiesz się na stronie www.infosandomierz.pl, która opublikowała specjalny artykuł na ten temat. A nawet nazwa anglikanin oznacza Anglię, będąc czasem nawet określanym jako Kościół Anglii.

Jeśli chodzi o jego podziały, które jak prawie każda grupa religijna posiada, to są trzy, tzw. kościół wysoki, kościół niski i wreszcie liberałowie. Podziały te nie różnią się znacznie od siebie, gdyż zachowują te same podstawowe ideały.