Włochy dla turystów i pątników: Asyż

Włochy są krajem idealnym i dla tych, którym marzą się ciekawe wycieczki po historycznych miastach. Biura podróży wiedzą jednak doskonale, że w tym kraju nie brak i ciekawych miejsc pielgrzymkowych. Dla wielu wiernych Włochy to przede wszystkim Asyż – miasto św. Franciszka, które od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po jego terenie? Jakie atrakcje są tu najmocniej polecane przez biura podróży?

Asyż to przede wszystkim obiekty sakralne oraz słynne freski. To te atrakcje sprawiają, że miasto św. Franciszka jest nie tylko ośrodkiem pielgrzymkowym, ale i ważnym celem wycieczki dla każdego miłośnika sztuki. Już sama bazylika przyciąga tłumy, jest też wielką atrakcją nawet dla tych, których trudno uznać za osoby religijne. Wzniesiona w XIII wieku, jest jednym z najpiękniejszych przykładów budowli sakralnej, jakim mogą się pochwalić Włochy. Wpisany na listę UNESCO zabytek to dwa kościoły: górny oraz dolny. To również piękne freski, które są główną ozdoby krypty ze szczątkami św. Franciszka. Jego relikwie przyciągają tłumy pielgrzymów, podczas gdy zdobiące kryptę freski stają się ważnym celem niejednej wycieczki o bardziej turystycznym charakterze. Wspaniałe freski Giotta to kolejne dzieło sztuki, którym może się pochwalić bazylika w Asyżu. To najważniejsza ozdoba kościoła górnego oraz wspaniałe dzieło z czasów średniowiecza. Zachwyty turystów nad tymi freskami są zatem całkowicie uzasadnione, podobnie jak i wielkie zainteresowanie wizytą w Asyżu i tutejszej bazylice.

Asyż może się też pochwalić drugą, równie atrakcyjną bazyliką. To bazylika św. Klary, która traktowana jest jako spadkobierczyni św. Franciszka oraz kontynuatorka jego wielkiego dzieła. I ona przyciąga pielgrzymów do Asyżu, i ona wzbudza ogromne ich zainteresowanie. Założycielka zgromadzenia klarysek może się tu pochwalić bardzo ciekawym kościołem, który nie pozwala o niej zapomnieć współczesnemu człowiekowi. I w tej świątyni czekają na gości piękne freski, które wykonano w XIII wieku. Cennym skarbem jest tu również krucyfiks z XII wieku, choć dla większości turystów najważniejsza jest krypta – miejsce spoczynku św. Klary. Asyż znany jest też dzięki pustelni – niewielkim klasztorze, który jest też ważnym punktem w programie wycieczki dla tych, którzy podążają śladami św. Franciszka.

Asyż to wyjątkowe miasto, w którym i turyści, i pielgrzymi znajdą dla siebie moc atrakcji. Biura podróży nie bez powodu zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. W Asyżu Włochy jawią się jako kraj niezwykłych świątyń oraz unikalnych dzieł sztuki sakralnej, które mogą oczarować każdego miłośnika podróży.